Grafika na sprzedaż
piotr@sprzedamy.info
Krzywe, dnia 29 września, 2024 roku

Sz. P. Janusz Zakrzewski
Wójt Gminy Świętajno

Świętajno 104, 19-411 Świętajno

Do wiadomości:
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie
ul. Dworcowa 60, 10-437 Olsztyn


Szanowny Panie Wójcie,

protestujemy przeciwko nierzetelnemu raportowi oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, sporządzonym przez firmę ERKAPE dla firmy NG PV 23 Sp. z o.o. dla farmy fotowoltaicznej we wsi Krzywe. Naszym zdaniem raport mija się z prawdą i nie powinien służyć jako rzetelne źródło informacji. Mamy świadomość, że przyjęcie raportu będzie jednoznaczne z wystawieniem pozytywnej opinii dotyczącej wydania warunków zabudowy. Z tym jednak nie możemy się zgodzić.

Stwierdzenia padające w raporcie odbiegają od prawdy w sposób rażący.

Nie zgadzamy się z twierdzeniem, jakoby: Gatunki ptaków ze stwierdzonymi stanowiskami na terenie planowanej inwestycji należą w znacznej mierze do ptaków licznych i średnio licznych oraz szeroko rozpowszechnionych w kraju i regionie o niezagrożonej liczebności. Nie rozpoznano, by teren realizacji planowanej inwestycji stanowił siedlisko wymienionych gatunków chronionych Załącznikiem I Dyrektywy Ptasiej". Zgodnie z obserwacjami mieszkańców na terenie planowanej farmy znajduje się muchołówka, która jest objęta ochroną gatunkową.

Nie zgadzamy się z twierdzeniem jakoby Na działce inwestycyjnej w miejscach posadowienia paneli brak jest miejsc, które mogłyby być miejscem schronień, żerowisk, korytarzy ekologicznych dla nietoperzy. Na podstawie przeprowadzonych badań, nie stwierdzono aktywności nietoperzy na poszczególnych, punktach nasłuchowych. Jest wręcz przeciwnie. Wystarczy stanąć na asfaltowej drodze w okolicy zmierzchu, żeby móc obserwować nietoperze właśnie na działce planowanej inwestycji.

Nie zgadzamy się z twierdzeniem jakoby "Planowana farma fotowoltaiczna nie wpłynie znacząco na obniżenie atrakcyjności turystycznej terenów w okolicach". Wieś Krzywe to jedna z niewielu pozostałych na naszych terenach architektonicznych wsi mazurskich, a większość zabudowań pochodzi z początku XX wieku i jest wyszczególniona w gminnym spisie budynków zabytkowych (nie objętych ochroną konserwatora zabytków). Z tego powodu wieś stanowi ważny punkt na szlaku rowerowym i pieszym, jest opisana w przewodniku turystycznym “Odetchnij od miasta. Warmia i Mazury”. Wieś, jezioro i otaczające ją wzgórza stanowią potężny kapitał, który decyduje o potencjale wsi. Nasi mieszkańcy powoli uczą się wykorzystywać ów kapitał, przyjmując turystów przyrodniczych. Na terenach przyległych do wsi Krzywe prowadzone są wyprawy edukacyjne dla turystów, chcących poznać jak wyglądają ślady wilka, borsuka, czy bobra. Tereny planowanej farmy będą doskonale widoczne zarówno ze ścieżki prowadzącej do lasu, jak i z drogi powiatowej i na 30 lat oszpecą ten krajobraz, być może w sposób nieodwracalny. My jako mieszkańcy zaczynamy mieć wątpliwości czy opłaca się inwestować w rozwój wsi jako kierunku rozsądnej, zrównoważonej turystyki. Odebranie nam tej nadziei postrzegamy jako szkodliwe dla wszystkich mieszkańców wsi.

Twierdzeń w raporcie oddziaływania, z którymi nie możemy się zgodzić jest dużo więcej. Dlatego niezwłocznie przystąpimy do gromadzenia dowodów, potwierdzających nieprawdziwość tez raportu.

Jednocześnie podkreślamy, że spółka NG PV 23 Sp. z o.o. jest nowym podmiotem bez zabezpieczenia finansowego, z kapitałem zakładowym 5 000 zł. To wszystko sprawia, że mamy poważne wątpliwości co do tego, czy spółka zrealizuje zobowiązania, również w zakresie przyszłego recyklingu paneli.


Z poważaniem,
Mieszkańcy wsi Krzywe

piotr@mazurskiewiatraki.pl